Profesjonalnie wykonana termomodernizacja może przyczynić się do znaczącego ograniczenia naszych comiesięcznych wydatków na ogrzewanie i prąd. Ważnym elementem tego procesu jest dobre ocieplanie naszego biura lub domu. W tym celu należy wybrać nie tylko właściwy materiał izolacyjny, ale także zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia.

Osuszanie budynków Kraków

tech-mar-osuszanie.pl

Czym jest termomodernizacja?

Jest to proces, w skład którego wchodzą wszelkie działania mające na celu poprawę efektywności energetycznej budynku. Chodzi między innymi o wymianę starych systemów grzewczych na bardziej nowoczesne rozwiązania oraz zadbanie o właściwą warstwę izolacyjną w naszym budynku. Zanim zdecydujemy się na rozpoczęcie prac termomodernizacji, warto zlecić przeprowadzenie audytu energetycznego. Pozwoli nam dobrać najefektywniejsze rozwiązania dla naszego domu oraz ustalić optymalną kolejność wykonywania prac. Audyt umożliwi także sprawdzenie, czy nasz budynek faktycznie potrzebuje termomodernizacji.

Dlaczego warto zabrać się za termomodernizację?

Podstawowym powodem, dla którego ludzie decydują się przeprowadzać prace termomodernizacyjne, jest chęć zaoszczędzenia pieniędzy. Chodzi mianowicie o ograniczenie kosztów ogrzewania mieszkania. W dobie rosnących cen prądu elektrycznego efektywna termomodernizacja zyskuje na popularności. Dzięki właściwie dobranej izolacji nasz budynek będzie bardziej odporny na nagrzewanie się w okresach letnich upałów. Tym samym nie będziemy musieli wydawać pieniędzy na montaż klimatyzacji. Z kolei zimą, nagrzane powietrze, zamiast uciekać na zewnątrz, będzie pozostawało wewnątrz naszego mieszkania.

Z jakiego materiału należy wykonać warstwę izolacyjną?

Podczas ocieplania ścian zewnętrznych musimy przyłożyć szczególną uwagę do tego, jaki materiał wybraliśmy do stworzenia warstwy izolacyjne. Najczęściej używana jest wełna mineralna lub styropian. Wyroby z wełny mineralnej mają dobre właściwości cieplne, odporność na wysoką temperaturę oraz jest wysoce elastyczna. Bez żadnych problemów dopasujemy ją do izolowanej przestrzeni. Co więcej, jest niepalna i cechuje się dobrą izolacyjnością akustyczną. Jej główną słabością jest fakt, że dłuższy kontakt z wodą pozbawia ją jej właściwości izolacyjnych. Z tego powodu to właśnie styropian używany jest podczas przeprowadzania termoizolacji ścian i przegród poziomych. Z uwagi na niską wagę, łatwo się go transportuje.

Jakie narzędzia przydadzą nam się podczas ocieplania domu?

Właściwe narzędzia zależą przede wszystkim od wybranego przez nas materiału, z którego planujemy wykonywać warstwę izolacyjną. W przypadku styropianu bardzo często istnieje potrzeba przycinania płyt, aby dopasować je do wymiarów izolowanych powierzchni. Dlatego też duże znacznie ma to, jakim narzędziem zabieramy się do ich cięcia. Co prawda można używać zwykłego noża, ale nie przyniesie to nam najlepszych rezultatów. Bardzo trudno będzie uciąć styropian na czysto, tak aby brzeg był równy i nie miał żadnych zmarszczeń. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest specjalna maszyna do cięcia styropianu. Właśnie z takich przycinarek korzystają profesjonaliści podczas wykonywania elewacji i warstwy termoizolacyjnej. Na rynku dostępne są rozmaite modele i bez większych problemów powinniśmy znaleźć takie, które są przeznaczone dla osób pragnących samodzielnie wykonać ocieplenie swojego mieszkania.