Typowe zabawki, takie jak pluszowe misie czy lalki, szybko nudzą się dzieciom. Troskliwi rodzice mogą odnosić wrażenie, że w pokoju maluszka czegoś brakuje, a cenny czas rozwoju jest marnowany. Czy nie warto zaufać swojej intuicji i sięgnąć po coś nowego, co będzie bardziej stymulować ciekawość kilkuletniego odkrywcy?

Tablica manualna – a co to?

Tablica manualna dla dzieci – zwana też tablicą manipulacyjną – to stosunkowo nowe rozwiązanie w świecie zabawek dla najmłodszych. Tablica manipulacyjna składa się z odpowiednio przygotowanej, bezpiecznej dla maluszka płyty oraz umieszczanych na niej elementów. Ważny przy tym jest fakt, że na takiej tablicy umieszczamy nie tylko rzeczy przeznaczone dla dzieci. Powinny się na niej znaleźć przedmioty, których zwykle używają dorośli i które z tego powodu przyciągają uwagę dziecka. Mogą to być zatrzaski, włączniki świateł, koła zębate, kłódki, klucze, dzwonki… 

Nareszcie! Praktyczna zabawka wspierająca rozwój 

Tablica manualna dla dzieci zachęca je do majsterkowania, obcowania z mechanizmami, rozbierania ich na części itd. To wprost idealny sposób, aby zainspirować małego inżyniera. Jeśli irytuje lub martwi Cię to, że Twoje dziecko sięga po mechaniczne, groźne dla niego przedmioty, tablica manualna stanowi antidotum. Tablica manipulacyjna pozwala dać dziecku dostęp do tego, co je interesuje, w sposób bezpieczny. Zaspokaja ona dziecięcą potrzebę eksplorowania otoczenia, sprawdzania, doświadczania.

Dzięki tablicom manualnym dzieci budują relację ze światem fizycznym, zamiast skupiać się na migających ekranach. Tablica manualna dla dzieci to powrót do tradycyjnego myślenia o zabawkach. Zabawki powinny przede wszystkim rozwijać kreatywność dzieci i wspierać ich rozwój. Piękne i drogie, ale też niezbyt stymulujące zabawki designerskie nie spełniają tej funkcji. Dzięki tablicy manipulacyjnej małe dziecko ćwiczy zdolności manualne (czyli sprawność rąk), ponieważ ma okazję chwytać, odkręcać, ciągnąć, łączyć elementy itd. 

Zabawka, która rośnie wraz z dzieckiem

Gotowe do użytku, odpowiednio zaprojektowane tablice manipulacyjne można znaleźć na foxyfamily.pl. Zauważmy, że wraz z wiekiem dziecka możemy samodzielnie dodawać nowe elementy do tablicy. Dzięki temu zabawka ta adaptuje się do indywidualnych potrzeb dziecka związanych z wiekiem i tempem rozwoju. W przypadku malutkich dzieci należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby elementy nie stwarzały ryzyka połknięcia. Warto również dostosować je do zainteresowań dziecka. Tablicę należy umieszczać na takiej wysokości, aby maluch przy swoim aktualnym wzroście miał do niej dostęp stojąc oraz siedząc. Tablica powinna być mocno przytwierdzona do ściany.