Marsze LGBT to zorganizowane wydarzenia, których celem jest manifestacja jedności oraz poparcie ruchów na rzecz równouprawnienia LGBT. Jakie symbole im towarzyszą? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska.

Flaga LGBT

Tęczowa flaga to najbardziej popularny symbol społeczności LGBT. Flaga ma kolor fioletowy, niebieski, zielony, żółty, pomarańczowy oraz czerwony. Prócz tego powstało wiele flag, które symbolizują podgrupy społeczności. Flaga osób biseksualnych składa się z trzech kolorów: fioletowy, niebieski oraz różowy. Flaga osób transpłciowych przybrała barwy bieli, błękitu oraz pudrowego różu. 

Lambda 

Bardzo często na manifestacjach społeczności LGBT w Polsce i na całym świecie, prócz tęczowych flag można napotkać także lambdę. Jest to jedenasta litera alfabetu greckiego. Oznacza płynną spółgłoskę „I”. W Polce funkcje nawet Stowarzyszenie Grup Lambda. Jest to organizacja działająca na rzecz lesbijek, gejów, oraz osób biseksualnych i transseksualnych. Najczęściej symbol przypinany jest do ubrać bądź nanoszony na tęczowe flagi. 

Czarny i różowy trójkąt

Czarny i różowy trójkąt to także powszechnie znany i wykorzystywany symbol społeczności LGBT. Po II wojnie światowej czarny trójkąt stał się symbolem środowiska lesbijskiego. Skąd zaczerpnięto inspirację? W niemieckich obozach koncentracyjnych kobiety homoseksualne, prostytutki, alkoholicy czy narkomani nosili na swoich wieziennych ubraniach czarny trójkąt, który miał ich wyróżniać pośród innych więźniów. Różowym trójkątem oznaczano w obozach niemieckich mężczyzn homoseksualnych. Po II wojnie światowej różowy trójkąt stał się symbolem walki o prawa osób homoseksualnych. Symbolizuje także pamięć wszystkich, których prześladowano w związku z odmienną orientacją. 

Labrys

Topór o podwójnym ostrzu. Jest to symbol feministycznej siły. To także znak samowystarczalność. Co więcej, stał się również symbolem lesbijek. Każda kobieta nosząca na swojej piersi labrys chce pokazać, że perfekcyjnie daje sobie radę bez męskiej pomocy. 

Warto, by szanować społeczność LGBT. Nikt w XXI wieku nie powinien być szykanowany za swoje poglądy czy przekonania. Manifestację w Polsce bardzo często są tłumione i źle traktowane. Symbole społeczność LGBT to ich znak rozpoznawczy, który każdy heteroseksualny człowiek powinien znać i szanować.