Biało-czerwona flaga Rzeczypospolitej Polskiej stanowi symbol dumy narodowej, która wybrzmiewa w sposób szczególny na początku maja, kiedy obchodzimy Dzień Flagi. Z tej okazji, przedstawiamy kilka, związanych z nią faktów, o których większość Polaków nigdy nie słyszało.

Barwy flagi

Choć kolory flagi kształtowały się przez całe stulecia, to jednak zawsze był wśród nich obecne biel i czerwień (niegdyś wpadająca w odcień karmazynu oraz cynoberu). Warto więc wiedzieć, co barwy te oznaczają. Według heraldyki, nauki pomocniczej historii, biel to tak naprawdę symbol srebra, to z kolei przedstawia niewinność oraz wodę. Z kolei czerwień symbolizuje ogień i krew, a także cechy takie jak waleczność i odwaga. 

Biało-czerwony prostokąt to jeszcze nie flaga

Okazuje się, że aby wykonać flagę, nie wystarczy umieścić dwóch poziomych pasów na prostokątnym tle. Nie dość, że wedle ustawy z 1919 roku, flaga Polski może mieć różną wielkość ale zachowane odpowiednie proporcje (zawsze 5:8), to jej barwy nie są dowolnymi odcieniami bieli i czerwieni. W systemie RGB powinny mieć odpowiednio wartości #E9E8E7 i #D4213D, a możliwe, że w przyszłości pojawią się wyliczenia, dotyczące odcieni flagi na nowoczesnych ekranach (ostatnie wytyczne pochodzą sprzed czterdziestu lat).

Krótka historia flagi

Ciekawostką jest, że polska flaga nie zawsze była biało-czerwona – dziewiętnastowieczne Królestwo Polskie do tradycyjnych barw dołożyło trzeci pas, szafirowy. Z kolei w Rzeczypospolitej Obojga Narodów obowiązywała flaga biało-czerwona, lecz złożona z dwóch pasów czerwonych, pomiędzy którymi umieszczono pas biały.

Wyjątkowość flagi

Flagę, jako niebywale istotny symbol państwa, powinno się traktować z należytym szacunkiem. Mało kto wie, że w związku z tym, nie jest dozwolone obchodzenie się z nią, jak z dowolnym skrawkiem materiału. Dlatego nie może ona dotknąć wody (w czasie opadów deszczu i śniegu, zdejmuje się flagi z masztów) lub podłoża, nie należy nią także nakrywać stołu albo owijać nią innego przedmiotu, a jeżeli ulegnie zużyciu, czy zostanie uszkodzona, można ją zniszczyć jedynie za pomocą spalenia.

Co z napisami?

W wielu dyscyplinach sportowych przyjął się zwyczaj umieszczania przez kibiców nazwy ich miejscowości na flagi Polski, którą prezentują na trybunach, aby dopingować faworyta. W rzeczywistości nie należy tego robić – dotyczy to jednak tylko faktycznych flag (w wymiarach o proporcjach 5:8). W związku z tym kibice swobodnie mogą zamieszczać napisy na tle biało-czerwonych barw, o ile formalnie materiał ten nie zostanie uznany za flagę.